English

Vizită de lucru a Mitropolitului Basarabiei la parohia din Orhei

IMG_2675Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor a efectuat marţi, 18 martie o vizită de lucru la Biserica „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din oraşul Orhei. În cadrul vizitei parohul bisericii, preotul Sergiu Aga a prezentat Părintelui Mitropolit informaţii ample despre mersul lucrărilor şi etapa de construcţie a sfântului locaş, menționând aportul considerabil ce îl are Departamentul Politici Pentru Relația cu Românii de Pretutindeni (Guvernul României) în ridicarea acestui sfânt locaș.

Apoi Înaltpreasfinţia Sa a vizitat Centrul Social al Asociaţiei Umanitare „Filantropia Creştină”, ce activează pe lângă parohie, purtând o discuţie cu personalul acesteia şi apreciind activitatea filantropică desfăşurată în comunitate chiar şi în condiţiile în care biserica se află în construcţie. În cadrul întrunirii s-au punctat de asemenea şi unele detalii despre vitorul seminar al preoteselor şi tabăra de spiritualitate pentru tinerii ortodocşi „Apă din Piatră”, organizate de Mitropolia Basarabiei.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>