Tinerii din Tabăra „Apă din piatră” au adus un omagiu eroilor români

050Pe parcursul taberei de spiritualitate ortodoxă „Apă din Piatră”, tinerii participanți au avut prilejul de a vizita mai multe mănăstiri și locuri sfinte ce au făurit istorie pe acest pământ al Basarabiei.

Cu gând la înaintașii noștri, eroi ce au luptat pentru reîntregirea neamului românesc, pentru demnitatea noastră, tinerii au vizitat cimitirele ostașilor români de la Neculăieuca și Tabăra, unde dimpreună cu PC Părinte Mihai Zvorăște, de la Parohia Hărpășești, județul Iași, Părintele Sergiu Aga și Vasile Domenti de la Parohia Orhei, au înălțat rugăciuni la Dumnezeu întru veșnica pomenire și sălășluirea lor în Împărăția Cerurilor.

Deosebit de interesantă a fost și întâlnirea cu Domnul Mifodie Moraru, profesor de istorie și băștinaș al Neculăeucii, care le-a povestit tinerilor despre cum cei înmormântați în aceste cimitire și-au dat viața pentru ca noi astăzi să purtăm cu mândrie numele de ROMÂN.