English

Slujbă de pomenire a eroilor români la Nicolăeuca

IMG_3221La 29 mai, 2014, de Praznicul Înălţării Domnului, la Cimitirul de onoare a ostaşilor români din Nicolăeuca, Orhei a fost săvârşită o slujbă de pomenire a eroilor români ce şi-au jertfit viaţa pentru reîntregirea Ţării în cel de-al doilea Război Mondial. Parastasul a fost oficiat de către un sobor de preoţi, alăturaţi părintelui consilier Sergiu Aga, paroh al Bisericii „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din oraşul Orhei.

La ceremonie au mai participat creştini din parohiile Mitropoliei Basarabiei din împrejurimi, din satul Nicolăeuca şi voluntari ai Asociaţiei Umanitare „Filantropia Creştină”, care au făcut curăţenie în cimitir, în ajunul acestei însemnate zi de pomenire a eroilor români.

One Response to Slujbă de pomenire a eroilor români la Nicolăeuca

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>