English

Sfântul Maslu, la Parohia „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului”

DSC_0073În ajunul prăznuirii Sfântului Mare Mucenic Pantelimon, după rânduiala Vecerniei, un sobor de preoți din cadrul Protopopiatului Ortodox Orhei, au săvârșit Taina Sfântului Maslu, pentru tămăduirea sufletească și trupească a celor prezenți, cât și a celor pentru care s-au rugat cu toții.

Taina Maslului este lucrarea sfânta săvârșită în numele Sfintei Treimi, de către preoții Bisericii, prin care se împărtășește credinciosului bolnav harul nevăzut al tămăduirii sau ușurării suferințelor trupești, întărirea su­fletească, iertarea păcatelor. Partea văzută consta din ungerea cu untdelemn sfințit, după ce s-a invocat prin rugăciuni speciale mila lui Dumnezeu prin puterea Sfântului Duh asupra celui bolnav.

Această Taină a fost instituită de însuși Mântuitorul când a trimis pe sfinții apostoli la propovăduire, zicându-le : «Celor ce vor crede, aceste semne vor urma: în numele Meu, demoni vor izgoni, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși» (Marcu XVI, 17-—18). Sfinții apostoli au practicat Taina Sfântului Maslu chiar de la prima lor propovăduire : «Și scoteau mulți demoni și ungeau cu untdelemn pe mulți bolnavi și-i vindecau» (Marcu VI, 13).

Urmând apostolilor, episcopii și preoții au săvârșit și ei această Sfântă Taină, cum ne arată sfântul Iacob : «Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoții Bisericii și ei să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului. Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și Domnul îl va ridica, și de va fi făcut păcate se vor ierta lui (Iacob V 14-—15).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *