Primii care s-au împărtășit în acest Post al Paștilor au fost copiii

DSC_0141La invitația Părintelui Sergiu Aga, paroh al Bisericii Române „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din municipiul Orhei, astăzi, 13 martie 2019, în miercuriea primei săptămâni a Postului Mare, peste 100 de copii de la grădinițele orașului s-au împărtășit cu Sfânta Împărtășanie, dată nouă creștinilor ortodocși spre mântuirea sufletului.

Bucuria micuților a fost împlinită de rugăciunea „Tatăl Nostru”, rostită în comun, de povețele și învățămintele primite de la preoții slujitori, prielnice acestui moment de desăvârșire, dar și de dulciurile oferite lor cu mult drag de enoriașii parohiei.

Aducem deosebite mulțumiri directorilor și educatorilor grădinițelor din Orhei, pentru deschiderea lor necondiționată de a crește și educa noile generații întru valorile și predaniile autentic-ortodoxe.