English

Organizaţia “Church World Cervice” a vizitat parohia „Sfântul Vasile de la Poiana Mărului” din Orhei

Marţi, 15 noiembrie 2011, mai mulţi reprezentanţi ai organizaţiei „Church World Cervice” din Statele Unite, au făcut cunoştinţă cu proiectele desfăşurate în cadrul Bisericii Ortodoxe Româneşti „Sfântul Vasile de la Poiana Mărului”. Unul dintre scopurile acestei vizite este realizarea unui parteneriat între Misiunea Socială „Diaconia” a Mitropoliei Basarabiei şi CWT în vederea susţinerii centrului de servicii „Dar din Dar” al parohiei din Orhei.

În cadrul discuţiilor prilejuite de această vizită, Domnul Igor Belei, directorul M. S. „Diaconia” cât şi părintele Sergiu Aga, parohul bisericii au evidenţiat oaspeţilor necesitatea construirii în cadrul parohiei a unui centru social multifuncţional menit să asigure spaţiu şi calitate activităţilor sociale desfăşurate în comunitate.

La sfârşitul întrunirii, delegaţia CWT a vizitat una dintre familiile ajutate de către programele sociale ale parohiei, aflând totodată mai mult despre problemele sociale ale oamenilor din Orhei şi Republica Moldova.

CWT pe parcursul a mai multor ani a oferit parohiilor Mitropoliei Basarabiei ajutoare umanitare destinate copiilor şi bătrânilor proveniţi din familii social-vulnerabile. În 2011 Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Vasile de la Poiana Mărului” a distribuit peste 1000 de pachete cu rechizite şcolare şi de igienă personală.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>