Mitropolia Basarabiei a serbat Unirea Basarabiei cu România

La 27 martie întreaga suflare românească sărbătoreşte Unirea Basarabiei cu patria-mamă România. Unirea a avut loc în 1918 şi anul acesta s-au împlinit 94 de ani de la istoricul eveniment.

Clericii Mitropoliei Basarabiei au fost parte a acestei bucurii româneşti. Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, un sobor de preoţi au oficiat un Te-Deum la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău după care au depus flori la monumentul Voievodului Ştefan cel Mare şi Sfânt din centrul Chişinăului.

Unirea Basarabiei cu România, aşa cum susţin şi istoricii, a avut o influenţă pozitivă asupra tuturor ramurilor activităţii umane din acest spaţiu, inclusiv asupra vieţii bisericeşti. După Unire la Chişinău a fost deschisă Facultatea de Teologie, a fost înfiinţată Mitropolia Basarabiei cu episcopiile sufragane ş.a. Unirea din 1918 a fost pentru basarabeni o binecuvântare cerească.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei