English

Micii exploratori au ajuns în Italia

DSC05817„În jurul lumii pe aripile imaginaţiei” continuă, alături de voluntarii Filantropiei Creştine. În fiecare marţi şi joi, copiii cu bună dispoziţie, se încadreaza activ şi descoperă împreună cu voluntarii frumuseţile lumii, tradiţiile şi obiceiurile diferitor ţări. Astăzi pe aceleași aripi fermecate am ajuns până în Italia. Copiii au fost foarte entuziasmaţi şi activi în tot ceea ce le-am pregătit. Împreună ne-am jucat, am învaţat cântece şi dansuri specifice culturii italiene dar nu în ultimul rînd am descoperit trăsăturile, curiozitaţile şi misterele ce le ascunde frumoasa Italie: amplasarea geografică deosebtă, salutul și vestimentația italienilor au fost rând pe rând dezvăluite micilor exploratori de la centrul nostru.

De asemenea, pentru a-şi dezvolta creativitatea, copiii au folosit faimoasele spaghete și macaroane italiene pentru a realiza un frumos desen cu Veneţia, cel mai recunoscut oraș italian precum şi alte peisaje minunate.

Am descoperit prin puzzle-uri bogaţia arhitecturală a Italiei, astfel s-au restabilit imaginile Coloseumului din Roma, a Turnului din Pisa, frumoasa catedrala Duomo din Milano ş.a

Până la sfârșitul activității copiii au reuşit să descopere cu noi prin jocuri, concursuri şi dansuri întreg farmecul Italiei, plecând acasă cu un bagaj plin de cunoştinţe şi voie bună.

Inga Marga,

Voluntară a Asociației Umanitare „Filantropia Creștină”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *