Limba Română la ea acasă, în Biserica din Orhei

DSC_0134Astăzi, 31 august 2014, enoriașii Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului”, din Orașul Orhei, au marcat Ziua Limbii Române prin oficierea unui Te-Deum de mulțumire, săvârșit  după Sfânta Liturghie de către părintele paroh Sergiu Aga și părintele Ioan Florea de la parohia Jeloboc.

După încheierea serviciului divin a urmat un program cultural artistic, moderat de către doamna profesoară Claudia Corobceanu, ce a inclus recitaluri de poezie, cântece patriotice și dansuri populare, interpretate de către elevii gimnaziilor și liceelor din Orhei.

La final toți cei prezenți la eveniment au participat la o agapă creștinească pregătită de către enoriașii parohiei din Orhei.

One Response to Limba Română la ea acasă, în Biserica din Orhei