English

Lemne de foc pentru defavorizaţi

Pe tot parcursul acestei ierni Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Vasile de la Poiana Mărului” din Orhei a desfăşurat o acţiune de amploare de distribuire a lemnelor de foc pentru familiile defavorizate din oraşul Orhei. Această iniţiativă a luat naştere ca o încercare de ajutorare a familiilor ce nu dispun de bani pentru a-şi încălzi casele în care de multe ori trăiesc copii la limita subzistenţei.

Lemnele au fost procurate cu suportul financiar al mai multor oameni mărinimoşi din Italia. Primăria oraşului Orhei a înlesnit transportarea şi încărcarea lemnelor, iar voluntarii parohiei au descărcat lemnele la casele bătrânilor, a familiilor cu mulţi copii şi sărace.

Mulţumim Bunului Dumnezeu şi tuturor celor ce ne-au ajutat să aducem bucurie şi căldură în casele oamenilor bătrâni şi nevoiaşi.

Pr. Sergiu Aga

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *