English

„În jurul lumii pe aripile imaginaţiei”

IMG_3486Cu toate că vacanţa de vară este în toi, activităţile centrului de voluntariat continuă energic, oferind copiilor voie bună şi entuziasm ce-i ţine aproape de tărâmul cunoştinţelor într-un mod vesel şi recreativ. Bucuria copiilor însă nu se opreşte aici; de acum încolo centrul va funcţiona într-o locaţie nouă, renovată de curând de voluntari.

Sub genericul: „În jurul lumii pe aripile imaginaţiei”, copiii vor învăţa cât mai multe din istoria şi tradiţiile popoarelor, din geografia continentelor şi a ţărilor şi despre multe alte lucruri importante, ce vor fi însuşite uşor: prin jocuri, aplicaţii, concursuri, cântece şi dansuri deosebit de distractive. „Lecţiile” se vor desfăşura în fiecare marţi şi joi, începând cu orele 11:00, iar vinerea, la aceeaşi oră, copii vor putea viziona filme cu desene animate, ale căror tematici vor fi legate de cele învăţate pe parcursul săptămânii.

În prima ediţie, copii au făcut cunoştinţă cu India; cu istoria, tradiţiile, portul vestimentar şi nu în ultimul rând cu muzica şi dansurile indiene. Copiii au rămas deosebit de impresionaţi de activităţile ce le-au pregătit voluntarii, declarând cu bucurie că vor aştepta cu nerăbdare următoarele întruniri.

Menţionăm faptul că la buna desfăşurare a activităţilor centrului a contribuit esenţial Asociaţia „Bambini in Romania” ONLUS din Italia, ai cărei voluntari organizează dimpreună cu ai noştri, ai Asociaţiei Umanitare „Filantropia Creştină”, an de an, „Tabăra Prieteniei”, destinată tuturor copiilor  din Orhei.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *