English

„Filantropia” Bisericii Românești

20161111_081101Cei care trec pe lângă Biserica „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului”, de pe strada Dorobanți, pot vedea o clădire impunătoare ce se află în construcție – Centrul Social Cultural „Filantropia”. Deja au fost ridicate trei nivele și, cu ajutorul Domnului, la anul, ne propunem să finalizam mansarda și să oferim comunității un locaș în care oamenii cei necăjiți vor găsi alinare, iar ceilalți propășire spirituală și culturală.

Cu suportul Departamentului Politici pentru Relația cu Românii de Pretutindeni, a Asociațiilor „La Mano nella Mano” din Italia și „Fortotschka” din Germania și mai cu seamă a milostivilor enoriași ai parohiei am ajuns să privim spre acest așezământ românesc cu nădejde și osebită bucurie, pentru că acest așezământ este destinat întregii regiuni a Orheiului și în el:

 • vor activa 30 de voluntari tineri, ce vor dărui oamenilor bucurie, compasiune și speranță;
 • 50 de copii din comunitate, ai căror părinți sunt peste hotare sau proveniți din familii social vulnerabile, vor putea zilnic să-și pregătească temele sau să învețe ceva util și frumos într-un climat plin de veselie și prielnic educației;
 • 300 de oameni nevoiași vor găsi haine și alte bunuri în garderoba socială din centru;
 • 20 de familii sărace sau bătrâni vor putea să-și spele hainele în spălătoria socială a centrului;
 • 3 femei cu copii, în situații sociale de criză (victime ale violenței în familie și altele) vor putea beneficia de cazare, alimentație, consiliere și ajutor specific;
 • oamenii străzii din Orhei vor avea acces la duș și spații de cazare temporară în perioada de iarnă;
 • 10 voluntari din străinătate vor dispune de cazare pe timpul organizării Taberei Prieteniei în care aproape 200 de copii din comunitate beneficiază gratuit de activități dinamice și recreative.
  De asemenea, în Centrul „Filantropia”
 • 30 de oameni adulți vor putea să socializeze, să practice meșteșugării în cadrul unor șezători tradiționale românești;
 • anual 40 de persoane vor putea însuși meseria de cusător gratuit, în cadrul unui program de educație a adulților;
 • în centru va fi înființată o bibliotecă ce va cuprinde titlurile cele mai reprezentative pentru cultura și spiritualitatea românească;
 • va fi amplasat atelierul de croitorie și broderie „DATINA”, ce își propune să confecționeze haine populare și veșminte bisericești, precum și multe alte articole, din vânzarea cărora se vor putea întreține o parte dintre activitățile centrului. Tot aici 6 femei vor dobândi un loc de muncă prin care își vor putea întreține familia.

Pe parcursul procesului de construire a Centrului, ne-am bucurat de promisiunile autorităților locale că vor sprijini acest proiect grandios și necesar comunității. Nădăjduim că aceste promisiuni vor fi materializate în viitorul apropiat, mai cu seamă pentru că acest Centru va împlini o serie de necesități sociale pe termen lung și mediu, anulând unele impresii și percepții ce pretind că autoritățile locale se implică doar în proiecte scurte și cu impact de imagine imediat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *