Comemorarea răpirii Basarabiei

DSC_0129Duminică, 28 iunie 2015, mai mulți enoriași ai Bisericii cu hramul „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului”, din orașul Orhei, au comemorat tragicul eveniment al raptului Basarabiei din trupul Țării Mamă – România, de către Uniunea Sovietică în 1940.

După oficierea Sfintei Liturghii, acest eveniment a fost marcat în fața Crucii Românești, din preajma bisericii, prin oficierea unui parastas de pomenire a eroilor români căzuți în luptele pentru integritatea și unificarea Țării, a basarabenilor morți în gulagurile siberiene, dar și a tuturor celor care au decedat de pe urma atrocităților comuniste.

La sfârșitul ceremoniei, domnul Tudor Golub, reprezentatul guvernului în regiune, a adus spre cunoștință și rememorare mai multe date istorice ce țin de acest eveniment dureros al Basarabiei.