English

Comemorarea eroilor români şi a deportaţilor la Orhei

În Biserica Ortodoxă Română, sărbătoarea Înălţării Domnului (13 iunie 2013) este ziua de pomenire a eroilor neamului românesc. Tot la această dată se împilnesc 72 de ani de la primul val de deportări în urma căruia zeci de mii de basarabeni au fost ridicaţi şi transportaţi în vagoane în Siberia şi Kazahstan.

Ambele evenimente au fost comemorate de către Asociaţia de Cultură şi Spiritualitate Românească „UNITATE” din Orhei, prin oficierea unor slujbe de pomenire la Monumentul Deportaţilor din Orhei, dar şi la cimitirul de onoare al ostaşilor români din satul Neculăieuca.

Parastasele au fost oficiate de către părintele consilier Sergiu Aga, de la Biserica „Sfântul Vasile de la Poiana Mărului” din Orhei şi părintele Ion Florea, parohul Bisericii „Sfânta Cuvioasa Parascheva” din satul Jeloboc, alături de care s-au strâns câteva zeci de credincioşi ce şi-au dorit să aducă un omagiu eroilor români dar şi celor ce au suferit de pe urma ororii staliniste.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *