Bucurie şi compasiune într-un buchet de colinde

Duminică, 16 decembrie 2012, după Sfânta Liturghie, un grup numeros de tineri din cadrul Asociaţiei Tineretului Ortodox din Iaşi şi a Parohiei „Sfântul Vasile de la Poiana Mărului” din Orhei au transmis bucuria Naşterii Domnului bolnavilor din spitalul raional din Orhei şi bătrânilor din azilul din satul Susleni, printr-un recital extraordinar de colinde.

Obiceiul colindului păstrat din moşi strămoşi, contopit cu dragostea de aproapele a dat naştere la clipe de bucurie sfântă în inima oamenilor întristaţi de suferinţă şi singurătate. Chiar şi cei imobilizaţi la pat au reuşit să asculte frumoasele colinzi, deoarece tinerii am mers prin saloanele din spital şi azil. La sfârşit toţi bolnavii şi bătrânii au primit iconiţe şi calendare ortodoxe din partea bisericii Mitropoliei Basarabiei din Orhei, iar bătrânilor din azil li s-a oferit cadouri de crăciun de către reprezentanţii unei organizaţii.