Biserica dulce

Astăzi, 19 decembrie, de sărbătoarea Sfântului Nicolae (stil vechi) copiii primesc în dar cadouri şi dulciuri din partea părinţilor sau a rudelor. Cu toţii sunt fericiţi, bucurându-se din plin din tradiţia darurilor lăsată de Sfântul săracilor. Mulţi însă dintre copii nu cunosc acea bucurie, pentru că părinţii sau de multe ori bunicii, în grija căror stau, nu-şi pot permite „luxul” de a cumpăra jucării sau dulciuri micuţilor. Cu gândul la ei, Biserica „Sfântul Vasile de la Poiana Mărului” a oferit în dar copiilor proveniţi din familii social vulnerabile cadouri cu dulciuri ce-i îi fac să înţeleagă că Sfântul Nicolae este prietenul tuturor, mai cu seamă a celor nevoiaşi.