English

„Religia” îi uneşte pe cei milostivi de cei necăjiţi

Mai sunt sceptici ce consideră ora de Religie drept umplutură pentru curriculă sau salariu. Cu toate acestea aproape toate şcolile din Orhei au cel puţin câte o clasă în care se învaţă despre ştiinţa ştiinţelor – acea materie ce îi întâlneşte pe elevi cu Izvorul Înţelepciunii – Dumnezeu. Roadele sunt multe, văzute şi apreciate de societate sau trecute cu vederea de către cei care înclină să creadă că Dumnezeu trebuie să rămână închis în biserici. Adevărul însă e că „Religia” îşi găseşte pe deplin locul între toate celelalte obiecte studiate, pentru că promovează valori de care societatea de astăzi înclină să uite. Iubirea de Dumnezeu şi semen, solidaritate, compasiune, curaj, răbdare sunt doar câteva din subiectele „Religiei” ce consolidează o societate lipsită de credinţă mai bine de jumătate de secol.

Un exemplu minunat în care elevii au învăţat ce înseamnă compasiune şi milostenie la ora de Religie l-a reprezentat lecţia „Pilda bogatului nemilostiv şi a săracului Lazăr” pe care au parcurs-o elevii clasei a IV-a a Gimnaziului „Ion şi Doina Aldea-Teodorovici” din Orhei cu o săptămână în urmă. La sfârşitul orei au convenit cu toţii să adune mâncare şi jucării unor copii nevoiaşi, iar astăzi ei au venit cu mare bucurie la şcoală aducând câte ceva de acasă. Beneficiari ai acestei acţiuni filantropice a fost o mamă singură cu şase copii, dintre care pe cei mai mici dintre ei i-am găsit acasă. Tare s-au bucurat pentru darul din suflet al elevilor, cărora le mulţumim din suflet că au învăţat să fie aproape de cei necăjiţi, la ora de Religie.

Pr. Sergiu Aga

One Response to „Religia” îi uneşte pe cei milostivi de cei necăjiţi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *